Back to warmwell.com website


Debate - http://www.publications.parliament.uk/pa/cm200405/cmhansrd/cm050223/debindx/50223-x.htm

Division - http://www.publications.parliament.uk/pa/cm200405/cmhansrd/cm050223/debtext/50223-42.htm

 
Division No. 93
[7.59 pm


AYES

Ainsworth, Peter (E Surrey)
Allan, Richard
Amess, David
Arbuthnot, rh James
Atkinson, David (Bour'mth E)
Atkinson, Peter (Hexham)
Bacon, Richard
Baker, Norman
Baldry, Tony
Barnes, Harry
Baron, John (Billericay)
Barrett, John
Beggs, Roy (E Antrim)
Beith, rh A. J.
Bellingham, Henry
Bercow, John
Beresford, Sir Paul
Blunt, Crispin
Boswell, Tim
Bottomley, Peter (Worthing W)
Bottomley, rh Virginia (SW Surrey)
Brady, Graham
Brake, Tom (Carshalton)
Brazier, Julian
Breed, Colin
Brooke, Mrs Annette L.
Browning, Mrs Angela
Bruce, Malcolm
Burnett, John
Burnside, David
Burstow, Paul
Burt, Alistair
Butterfill, Sir John
Cable, Dr. Vincent
Cameron, David
Campbell, Gregory (E Lond'y)
Campbell, rh Sir Menzies (NE Fife)
Carmichael, Alistair
Cash, William
Chapman, Sir Sydney (Chipping Barnet)
Chidgey, David
Chope, Christopher
Clappison, James
Clifton-Brown, Geoffrey
Collins, Tim
Conway, Derek
Corbyn, Jeremy
Cormack, Sir Patrick
Cotter, Brian
Cran, James (Beverley)
Curry, rh David
Dalyell, Tam
Davey, Edward (Kingston)
Davis, rh David (Haltemprice & Howden)
Djanogly, Jonathan
Dodds, Nigel
Donaldson, Jeffrey M.
Dorrell, rh Stephen
Duncan, Alan (Rutland)
Duncan Smith, rh Iain
Evans, Nigel
Ewing, Annabelle
Fabricant, Michael
Fallon, Michael
Field, Mark (Cities of London & Westminster)
Fisher, Mark
Flight, Howard
Flook, Adrian
Forth, rh Eric
Foster, Don (Bath)
Francois, Mark
Gale, Roger (N Thanet)
Galloway, George
George, Andrew (St. Ives)
Gibb, Nick (Bognor Regis)
Gidley, Sandra
Gillan, Mrs Cheryl
Goodman, Paul
Grayling, Chris
Green, Damian (Ashford)
Green, Matthew (Ludlow)
Greenway, John
Grieve, Dominic
Gummer, rh John
Hammond, Philip
Harris, Dr. Evan (Oxford W & Abingdon)
Harvey, Nick
Heald, Oliver
Heath, David
Heathcoat-Amory, rh David
Hendry, Charles
Hermon, Lady
Hoban, Mark (Fareham)
Hogg, rh Douglas
Holmes, Paul
Horam, John (Orpington)
Howard, rh Michael
Howarth, Gerald (Aldershot)
Hughes, Simon (Southwark N)
Hunter, Andrew
Jack, rh Michael
Jackson, Glenda (Hampstead & Highgate)
Jenkin, Bernard
Johnson, Boris (Henley)
Jones, Lynne (Selly Oak)
Jones, Nigel (Cheltenham)
Keetch, Paul
Kennedy, rh Charles (Ross Skye & Inverness)
Key, Robert (Salisbury)
Kirkbride, Miss Julie
Kirkwood, Sir Archy
Knight, rh Greg (E Yorkshire)
Laing, Mrs Eleanor
Lait, Mrs Jacqui
Lamb, Norman
Laws, David (Yeovil)
Leigh, Edward
Lewis, Dr. Julian (New Forest E)
Lidington, David
Lilley, rh Peter
Llwyd, Elfyn
Loughton, Tim
Luff, Peter (M-Worcs)
McDonnell, John
McIntosh, Miss Anne
Mackay, rh Andrew
Maclean, rh David
McLoughlin, Patrick
Mahon, Mrs Alice
Malins, Humfrey
Maples, John
Marshall-Andrews, Robert
Mates, rh Michael
Maude, rh Francis
Mawhinney, rh Sir Brian
May, rh Mrs Theresa
Mercer, Patrick
Mitchell, Andrew (Sutton Coldfield)
Moore, Michael
Moss, Malcolm
Norman, Archie
Oaten, Mark (Winchester)
Ípik, Lembit
Ottaway, Richard
Page, Richard
Paterson, Owen
Pickles, Eric
Portillo, rh Michael
Price, Adam (E Carmarthen & Dinefwr)
Prisk, Mark (Hertford)
Pugh, Dr. John
Randall, John
Redwood, rh John
Reid, Alan (Argyll & Bute)
Rendel, David
Robathan, Andrew
Robertson, Hugh (Faversham & M-Kent)
Robertson, Laurence (Tewk'b'ry)
Roe, Dame Marion
Rosindell, Andrew
Ruffley, David
Russell, Bob (Colchester)
Sanders, Adrian
Sayeed, Jonathan
Sedgemore, Brian
Selous, Andrew
Shephard, rh Mrs Gillian
Shepherd, Richard
Simmonds, Mark
Simpson, Alan (Nottingham S)
Simpson, Keith (M-Norfolk)
Smith, Llew (Blaenau Gwent)
Smith, Sir Robert (W Ab'd'ns & Kincardine)
Smyth, Rev. Martin (Belfast S)
Soames, Nicholas
Spelman, Mrs Caroline
Spicer, Sir Michael
Spink, Bob (Castle Point)
Spring, Richard
Stanley, rh Sir John
Steen, Anthony
Stunell, Andrew
Swayne, Desmond
Swire, Hugo (E Devon)
Syms, Robert
Tapsell, Sir Peter
Taylor, David (NW Leics)
Taylor, Ian (Esher)
Taylor, John (Solihull)
Taylor, Matthew (Truro)
Taylor, Dr. Richard (Wyre F)
Taylor, Sir Teddy
Teather, Sarah
Thomas, Simon (Ceredigion)
Tonge, Dr. Jenny
Trimble, rh David
Tyler, Paul (N Cornwall)
Tyrie, Andrew
Walter, Robert
Wareing, Robert N.
Watkinson, Angela
Webb, Steve (Northavon)
Weir, Michael
Whittingdale, John
Widdecombe, rh Miss Ann
Wiggin, Bill
Wilkinson, John
Willetts, David
Williams, Hywel (Caernarfon)
Willis, Phil
Wilshire, David
Winterton, Sir Nicholas (Macclesfield)
Wishart, Pete
Yeo, Tim (S Suffolk)
Young, rh Sir George

Tellers for the Ayes:

Mr. Roger Williams and
Gregory Barker


NOES

Adams, Irene (Paisley N)
Ainger, Nick
Ainsworth, Bob (Cov'try NE)
Alexander, Douglas
Allen, Graham
Anderson, rh Donald (Swansea E)
Anderson, Janet (Rossendale & Darwen)
Armstrong, rh Ms Hilary
Atherton, Ms Candy
Atkins, Charlotte
Bailey, Adrian
Baird, Vera
Banks, Tony
Barron, rh Kevin
Battle, rh John
Bayley, Hugh
Beard, Nigel
Beckett, rh Margaret
Begg, Miss Anne
Bell, Sir Stuart
Benn, rh Hilary
Bennett, Andrew
Benton, Joe (Bootle)
Berry, Roger
Betts, Clive
Blackman, Liz
Blair, rh Tony
Blears, Ms Hazel
Boateng, rh Paul
Borrow, David
Bradley, rh Keith (Withington)
Bradley, Peter (The Wrekin)
Brennan, Kevin
Brown, rh Nicholas (Newcastle E Wallsend)
Brown, Russell (Dumfries)
Browne, Desmond
Bryant, Chris
Buck, Ms Karen
Burnham, Andy
Byers, rh Stephen
Byrne, Liam (B'ham Hodge H)
Caborn, rh Richard
Cairns, David
Campbell, Alan (Tynemouth)
Campbell, Mrs Anne (C'bridge)
Campbell, Ronnie (Blyth V)
Caplin, Ivor
Casale, Roger
Caton, Martin
Cawsey, Ian (Brigg)
Challen, Colin
Chapman, Ben (Wirral S)
Chaytor, David
Clark, Mrs Helen (Peterborough)
Clark, Dr. Lynda (Edinburgh Pentlands)
Clark, Paul (Gillingham)
Clarke, rh Charles (Norwich S)
Clarke, rh Tom (Coatbridge & Chryston)
Clarke, Tony (Northampton S)
Clelland, David
Coaker, Vernon
Coffey, Ms Ann
Cook, Frank (Stockton N)
Cooper, Yvette
Corston, rh Jean
Cranston, Ross
Crausby, David
Cruddas, Jon
Cummings, John
Cunningham, Jim (Coventry S)
Cunningham, Tony (Workington)
Curtis-Thomas, Mrs Claire
Darling, rh Alistair
Davey, Valerie (Bristol W)
David, Wayne
Davidson, Ian
Davies, rh Denzil (Llanelli)
Davies, Geraint (Croydon C)
Dean, Mrs Janet
Denham, rh John
Dhanda, Parmjit
Dismore, Andrew
Dobbin, Jim (Heywood)
Donohoe, Brian H.
Doran, Frank
Dowd, Jim (Lewisham W)
Drew, David (Stroud)
Drown, Ms Julia
Eagle, Angela (Wallasey)
Eagle, Maria (L'pool Garston)
Edwards, Huw
Efford, Clive
Ellman, Mrs Louise
Ennis, Jeff (Barnsley E)
Etherington, Bill
Farrelly, Paul
Fitzpatrick, Jim
Fitzsimons, Mrs Lorna
Flint, Caroline
Foster, rh Derek
Foster, Michael Jabez (Hastings & Rye)
Foulkes, rh George
Francis, Dr. Hywel
Gapes, Mike (Ilford S)
Gardiner, Barry
Gilroy, Linda
Godsiff, Roger
Goggins, Paul
Griffiths, Jane (Reading E)
Griffiths, Nigel (Edinburgh S)
Hain, rh Peter
Hall, Mike (Weaver Vale)
Hall, Patrick (Bedford)
Hamilton, David (Midlothian)
Hanson, David
Harman, rh Ms Harriet
Harris, Tom (Glasgow Cathcart)
Havard, Dai (Merthyr Tydfil & Rhymney)
Healey, John
Henderson, Doug (Newcastle N)
Henderson, Ivan (Harwich)
Hendrick, Mark
Hepburn, Stephen
Heppell, John
Hesford, Stephen
Hewitt, rh Ms Patricia
Heyes, David
Hill, rh Keith (Streatham)
Hodge, rh Margaret
Hood, Jimmy (Clydesdale)
Hoon, rh Geoffrey
Hope, Phil (Corby)
Howarth, rh Alan (Newport E)
Howarth, George (Knowsley N & Sefton E)
Hoyle, Lindsay
Hughes, rh Beverley (Stretford & Urmston)
Hughes, Kevin (Doncaster N)
Humble, Mrs Joan
Hurst, Alan (Braintree)
Hutton, rh John
Iddon, Dr. Brian
Illsley, Eric
Ingram, rh Adam
Irranca-Davies, Huw
Jackson, Robert (Wantage)
Jenkins, Brian
Johnson, rh Alan (Hull W)
Johnson, Miss Melanie (Welwyn Hatfield)
Jones, Helen (Warrington N)
Jones, Jon Owen (Cardiff C)
Jones, Kevan (N Durham)
Jones, Martyn (Clwyd S)
Joyce, Eric (Falkirk W)
Kaufman, rh Sir Gerald
Keeble, Ms Sally
Keen, Alan (Feltham)
Keen, Ann (Brentford)
Kelly, rh Ruth (Bolton W)
Kemp, Fraser
Kennedy, rh Jane (Wavertree)
Khabra, Piara S.
Kidney, David
King, Andy (Rugby)
Knight, Jim (S Dorset)
Kumar, Dr. Ashok
Ladyman, Dr. Stephen
Lammy, David
Lawrence, Mrs Jackie
Laxton, Bob (Derby N)
Lazarowicz, Mark
Lepper, David
Leslie, Christopher
Levitt, Tom (High Peak)
Lewis, Ivan (Bury S)
Liddell, rh Mrs Helen
Linton, Martin
Love, Andrew
Lucas, Ian (Wrexham)
Luke, Iain (Dundee E)
Lyons, John (Strathkelvin)
McAvoy, rh Thomas
McCabe, Stephen
McCartney, rh Ian
McDonagh, Siobhain
MacDonald, Calum
MacDougall, John
McFall, rh John
McGuire, Mrs Anne
McIsaac, Shona
McKechin, Ann
McKenna, Rosemary
Mackinlay, Andrew
McNulty, Tony
MacShane, Denis
Mactaggart, Fiona
McWalter, Tony
McWilliam, John
Mahmood, Khalid
Mallaber, Judy
Mann, John (Bassetlaw)
Marris, Rob (Wolverh'ton SW)
Marsden, Gordon (Blackpool S)
Martlew, Eric
Merron, Gillian
Michael, rh Alun
Milburn, rh Alan
Miliband, David
Miller, Andrew
Moffatt, Laura
Mole, Chris
Moonie, Dr. Lewis
Moran, Margaret
Morgan, Julie
Mountford, Kali
Mullin, Chris
Munn, Ms Meg
Murphy, Denis (Wansbeck)
Murphy, Jim (Eastwood)
Murphy, rh Paul (Torfaen)
Naysmith, Dr. Doug
Norris, Dan (Wansdyke)
O'Brien, Bill (Normanton)
O'Brien, Mike (N Warks)
O'Hara, Edward
Olner, Bill
O'Neill, Martin
Organ, Diana
Osborne, Sandra (Ayr)
Owen, Albert
Palmer, Dr. Nick
Pearson, Ian
Perham, Linda
Picking, Anne
Pickthall, Colin
Pike, Peter (Burnley)
Plaskitt, James
Pollard, Kerry
Pond, Chris (Gravesham)
Pope, Greg (Hyndburn)
Pound, Stephen
Prentice, Ms Bridget (Lewisham E)
Prescott, rh John
Primarolo, rh Dawn
Prosser, Gwyn
Purchase, Ken
Quin, rh Joyce
Quinn, Lawrie
Rammell, Bill
Rapson, Syd (Portsmouth N)
Reed, Andy (Loughborough)
Reid, rh Dr. John (Hamilton N & Bellshill)
Robertson, John (Glasgow Anniesland)
Roche, Mrs Barbara
Rooney, Terry
Roy, Frank (Motherwell)
Ruane, Chris
Russell, Ms Christine (City of Chester)
Sarwar, Mohammad
Sawford, Phil
Shaw, Jonathan
Sheerman, Barry
Sheridan, Jim
Shipley, Ms Debra
Simon, Si˘n (B'ham Erdington)
Singh, Marsha
Smith, rh Andrew (Oxford E)
Smith, Angela (Basildon)
Smith, Geraldine (Morecambe & Lunesdale)
Smith, rh Jacqui (Redditch)
Smith, John (Glamorgan)
Soley, Clive
Southworth, Helen
Spellar, rh John
Starkey, Dr. Phyllis
Steinberg, Gerry
Stewart, David (Inverness E & Lochaber)
Stewart, Ian (Eccles)
Stinchcombe, Paul
Stoate, Dr. Howard
Straw, rh Jack
Stringer, Graham
Stuart, Ms Gisela
Sutcliffe, Gerry
Tami, Mark (Alyn)
Taylor, rh Ann (Dewsbury)
Taylor, Dari (Stockton S)
Taylor, David (NW Leics)
Thomas, Gareth (Clwyd W)
Timms, Stephen
Tipping, Paddy
Todd, Mark (S Derbyshire)
Touhig, Don (Islwyn)
Turner, Dennis (Wolverh'ton SE)
Turner, Neil (Wigan)
Twigg, Derek (Halton)
Twigg, Stephen (Enfield)
Vaz, Keith (Leicester E)
Vis, Dr. Rudi
Walley, Ms Joan
Ward, Claire
Watson, Tom
Watts, David
White, Brian
Whitehead, Dr. Alan
Wicks, Malcolm
Williams, Betty (Conwy)
Wills, Michael
Winnick, David
Woodward, Shaun
Woolas, Phil
Worthington, Tony
Wray, James (Glasgow Baillieston)
Wright, Anthony D. (Gt Yarmouth)
Wright, David (Telford)
Wright, Iain (Hartlepool)
Wyatt, Derek

Tellers for the Noes:

James Purnell and
Joan Ryan


Question accordingly negatived.